Lékárny na křižovatce Lékárny na křižovatce

Lékárny na křižovatce

12. 03.2021

Rok s covid-19 změnil v našich životech hodně, mj i dlouhodobou nedůvěru v nakupování léků na internetu. Nakupování online se stalo nezbytností, zvlášť v dlouhých obdobích omezených kontaktů a mimořádných opatření. „Změnili se zákazníci, investice i my,“ shrnul zakladatel první a největší lékárny na českém internetu PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA.

Po první covid vlně jsme mapovali změny v přístupu zákazníků a fanoušků Lékárna.cz ke svému zdraví. Třetina se tenkrát divila a říkala: O svoje zdraví jsme se starali vždycky a budeme v tom jen pokračovat, jen s větším akcentem na hygienu rukou a ochranu obličeje. Naproti tomu druhá třetina se divila, proč by měli něco v životě měnit, že je to všechno jen hysterie a nehodlají jí podléhat. No a třetina odpovídajících se pak shodla, že prevence je pro ně teď důležitější: častěji si myjí ruce a obličej, vyhýbají se davu, nesahají venku nebo v městské hromadné dopravě zbytečně na místa, kterých se dotýkají ostatní. Nosí s sebou antibakteriální gel a víc myslí na svoji imunitu, takže přidali pohyb a zdravější stravu, užívají vhodné doplňky stravy. Konec léta a začátek podzimu ale ukázal, že tahle poklidná jarní rozhodnutí později hodně změnil strach a tvrdá mimořádná opatření. Poptávka po lécích, doplňcích stravy na podporu imunity od půlky září prakticky neklesala.

Obchodník s léky z toho přece musí mít radost…

Obchodník s léky ano, ale jsem profesí lékárník, takže vidím ještě další souvislosti. Optimisticky hodnotím tu snahu změnit přístup k sobě samým, ke svému zdraví, o které se víc a aktivně staráme. Utrácení v lékárnách má ale bohužel i stinnou tvář, kdy nenakupujeme jen to, co opravdu potřebujeme, ale vydatně i to, co si třeba jen myslíme nebo někde slyšíme, že pro zdraví potřebujeme. Nebo co je v akci, mega balení.

A co byste doporučoval vy?

Myslet na svoje zdraví každý den. Určitě je rozumné chránit se rouškami, mýt si a dezinfikovat ruce, nechodit nákaze naproti. Ale nadměrná spotřeba pilulek různého druhu nám zdraví na poslední chvíli nezachrání. Protože kdo se o sebe dlouhodobě stará tím, že zdravě a přiměřeně jí, má dost pohybu, pokud možno nekouří a alkohol pije s rozumem, tak jeho zdraví tyto doplňky a vitamíny ani nepotřebuje. A když už, pak rozumně vybrané a v přiměřeném množství a ve správný čas. Proto investuji mj. i do odborného poradenství na Lékárna.cz, aby lidé měli kdykoli a odkudkoli přístup ke kvalifikované radě lékárníků a k tomu, co opravdu potřebují. A podle toho si vybrali cestu ke svému zdraví. Rozšířili jsme online odbornou poradnu a uvedli do provozu i chat, kde jsou odborníci připraveni poradit od pondělí do pátku od 8 do 22 hodin. Měníme standardy komunikace se zákazníky a vůbec péči o ně.

Po čem lidé v internetové lékárně touží?

Po všem, co jim může pomoci na cestě ke zdraví – takový sortiment pro ně pečlivě vybíráme. Takže nejen volně prodejné léky, doplňky stravy a vitamíny s minerály, ale také dermokosmetiku, drogerii nebo elektropřístroje se zdravotními benefity. Protože i přes hrozbu covidu stále žijeme naše běžné životy a myslíme na svoje děti, blízké, chceme zdravě jíst i žít. Pro všechny aspekty zdraví nabízíme nějaké řešení, pomoc. Zdravá strava je dlouhodobě výstavní kategorií našeho e-shopu – ořechů, semínek, náhrad sladidel, různých diet, čajů a nápojů, pomazánek máme opravdu ohromnou nabídku. Pečlivě ji vybíráme, často potěšíme nějakou výhodnou akcí, zkoušíme sami na sobě různé recepty, rady. Letos jsme rozšířili kategorii dentální hygieny, péče o zuby také získává pozornost, přidali jsme do nabídky kontaktní čočky, nabízíme renomované značky a kvalitní čočky, nic přebalovaného v Asii. Mimochodem, zaznamenali jsme silný trend u našich zákazníků preferovat domácí a kvalitní produkty, o čínské zboží přestává být zájem a lidé nám neváhají zavolat, aby se poptali, odkud konkrétní zboží pochází. V covidovém roce samozřejmě vedly prodeje roušek (prodali jsme jich 3000× víc než loni), dezinfekcí a antibakteriálních gelů na ruce (18× víc), doplňků na podporu imunity 3×, vitamínu D 2×. Poptávku po tomto zboží samozřejmě určuje doba a mimořádná opatření související s ochranou zdraví. Ostatně na Lékárna.cz se ukazujeme růst prodejů sortimentu souvisejícího s nákazou každému, kdo má zájem – naše specialita s názvem „koronINDEX“ zpracovává data každý den a zobrazuje je do přehledného grafu (www.lekarna.cz/koronaindex/). Celoroční křivka má skutečně zajímavý průběh.

Říká se o vás, že jste naučil Čechy nakupovat léky na internetu: založil jste Lékárna.cz v době, kdy se spousta lidí na internetu teprve rozhlížela, a dnes je největším e-shopem s lékárenským sortimentem u nás. Pokud covid-19 změnil zákazníky, v čem se podle vaší zkušenosti musí změnit lékárenství?

Celý letošní rok nám ukazuje, jak důležitá jsou bezkontaktní řešení-včetně komunikací s lékaři. A to už se nezmění. V Lékárna.cz jsme udělali kroky k tomu, aby měli pacienti na internetu po ruce lékárníky. Teď je potřeba rozšířit ještě dostupnost léků, které předepisují pacientům lékaři. Protože léky na recept můžete vyzvednout jen osobně v lékárně, i když existuje vyspělé online lékárenství se zkušeností. Lékaři se v roce covidu museli rychle přeorientovat na telemedicínu – a ruku v ruce s ní musí jít i telefarmacie, jako je to obvyklé jinde v Evropě. Takže pacient musí mít možnost komunikovat v určitých nebo nezbytných situacích s lékařem elektronicky a bude mu vydaný a zaslaný e-recept. To už i v ČR vcelku úspěšně funguje. Ale ještě musí následovat rozvoj e-dispenzace (výdej léků v lékárnách spojený s předáním potřebných informací o správném užívání, dávkování a uchovávání léků, popř. o jejich vedlejších účincích), e-coachingu a e-compliance (dodržování předepsaného léčebného režimu), aby to byl opravdu rozvoj a přínos pro pacienty. A tady se Lékárna.cz chce a bude angažovat. Pokud vás – stejně jako nás – překvapuje, že se ten rozvoj zastavil na půli cesty a ani události letošního roku ho výrazně neposouvají, pak máte pravdu. Chci být ale optimista a věřím, že až se aktuální situace s výskytem covid-19 zklidní, dojde v Parlamentu ČR i na téma „rozvoj medicíny a farmacie“. Lékárna.cz se v tom chce a bude angažovat, ostatně má za sebou už víc než 20 let zkušeností a byla první, kdo možnost nakupovat léky na internetu před lety prosadil a zrealizoval. 

 

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA (54), absolvent Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a Lékárna.cz. Celý svůj profesní život se věnuje inovacím komunikace ve zdravotnictví a využívání možností moderních technologií. Dlouhodobě naplňuje vizi o větší dostupnosti zdravotní péče prostřednictvím právě moderních technologií. Je jedním ze zakladatelů České asociace provozovatelů internetových lékáren v Praze a členem představenstva Evropské asociace internetových lékáren v Hamburku. Je také členem MENSA ČR, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a České lékárenské komory. Od roku 2019 je certifikovaným poradcem v oblasti lékového poradenství České lékárnické komory a přednáší jako host na Biomedicínské fakultě ČVUT.

https://www.lekarna.cz

Fotogalerie


Podobné články


  • Grandiózní Gradonna Grandiózní Gradonna
    Styl Luxus Sport Hotel

    Grandiózní Gradonna

    Východní Tyrolsko, které bylo dlouho považováno za popelku Tyrolska, stojí určitě za návštěvu. Už proto, že není přeplněno turisty. Němci jej nemají za bukem, a dávají proto přednost bližším zimním střediskům kolem Salzburgu nebo Innsbrucku, a Holanďané či Skandinávci tam nemají po ruce letiště.

    17. 02.2025

Developed by MadFox design